Budapesti Elektromos Sportegyesület

Budapest, Népfürdő utca 18-20.

 

Hazánkban itt játszották le az első villanyfényes mérkőzést. Alig hihető, de a nézőcsúcs huszonöt ezer fő volt. A forró fejű drukkerek a meccs végén fejest ugorhattak a Dunába, hogy lehűtsék magukat.

 

 

Bővebben:

A szabadtéri szezonban hét, a téli időszakban 2 salakpálya áll a teniszezők rendelkezésére az uszodával, sportlétesítményekkel, étteremmel felszerelt Duna-parti sportközpontban

A cég jogelődjének dolgozói 1922-ben alapították a Budapest Székesfőváros Elektromos Műveinek Testedző Egyesületét. A főváros 1926-ban bocsájtotta az Elektromos Sportegyesület rendelkezésére a közel 3 ezer négyszögöl kiterjedésű területet; sporttelep a Margitszigettel szemközti pesti Duna-parton. Először csak a labdarúgó-pálya, illetve három teniszpálya létesült.
A lehetőségeket kihasználva megalakult az első tenisz szakosztály 1929-ben, 65 játékossal. A Tromos az évtizedek során mindig aktív szereplője volt a hazai teniszéletnek, s dolgozói, vendégei számára is rendszeres játéklehetőséget adott az időközben hét pályásra bővült tenisztelepén.
Napjainkra a versenysport háttérbe került, helyette a szabadidősportot támogatja a vállalatvezetés. Sportcsarnok, kondicionáló terem, rengeteg szabadtéri sportolási lehetőség van, nyári táborok szerveződnek.
Történelem:
Labdarúgó mérkőzésen nézőcsúcs: 25000 fő.
Vasas - Ferencváros 2:2
1945.06.17.
pálya mérete: 100m x 65m.
talaj típusa: természetes füves.

Az első villanyfényes meccs Magyarországon: 1939. június 14. Budapest - Brüsszel. Elektromos pálya, Latorca utca.

Hivatalos válogatott mérkőzés nem volt a pályán, ez úgynevezett "városok közötti válogatott mérkőzés" volt.

A sporttelep leghíresebb része a labdarúgópálya. Hajdanában akár több tízezer ember előtt is játszottak focimeccseket. A legemlékezetesebbek:

1950. augusztus 9. Béke Kupa, 20 ezer néző

Textiles–Bp. Honvéd 3-2 (1-0);

1951. július 28. Esti Kupa, 16 ezer néző

Bp. Honvéd–Vörös Lobogó Sortex 7-0(4-0);

1951. augusztus 26. Esti Kupa vigaszdíj döntő), 15 ezer néző

Bp. Vasas–Bp. Honvéd 4-3 (3-1).

Ma már nem tud ekkora nézősereget befogadni a pálya – a nagy lelátó ugyanis a Népfürdő utca szélesítésének és a Vizafogó lakótelep építésének áldozata lett.

Egy örökrangadó:

A Ferencváros-Újpest Szent István kupadöntő mérkőzést 21000 néző előtt játszották le az Elektromos Pályán. A nappali világítás mellett lezajlott első félidő nem hozott eredményt egyik küzdő félnek sem. A reflektorok fényénél játszott második félidőben az Újpest csapata ragadta magához a vezetést. A mérkőzést végül 2:1 arányban nyerte meg.

 

Mint az előző sorokból tudhatjuk, az első villanyfényes meccs Magyarországon: 1939. június 14. Budapest - Brüsszel. Elektromos pálya, Latorca utca.

Másnap az első villanyfényes bajnoki: Elektromos - WMFC

Egy balhé a Latorca utcában:

Nemzeti Sport 1942. november 9.

Botrány miatt félbeszakadt az Elektromos - Ferencváros mérkőzés (2:1-es ferencvárosi vezetés után két 11-est kapott az Elektromos). A második félidőben a ferencvárosi szektorból követ dobtak a pályára s a bírót valaki megütötte. A rendőrség nem tudta kiüríteni a stadiont, ezért a bíró lefújta a mérkőzést.

Elektromos uszoda:

Szemben a Margitszigettel, a Duna partján található az Elektromos uszoda, a „Tromos,” ahogy az angyalföldiek becézik. Része a tágas sporttelepnek (0,46 hektár), amely annak idején sok sportrendezvénynek adott otthont. 1927-ben itt tartottak először villanyfényes esti labdarúgó mérkőzéseket, amelyeken néha még Horthy kormányzó is megjelent.

Rendelkezik úszó-, gyermek- és melegmedencével. Hatszázan látogathatják egyszerre, legnagyobb mélysége 1,9 m. 203 m mélyről percenként 300 liter 41 °C víz tőr elő a kiscelli, középső oligocénkori agyagból, amelyből 1000 köbméter kerül a medencékbe. Nyáron az öltöző tetején kialakított napozó megtelik az ELMŰ dolgozóival és társaságukkal.

Saját hideg és meleg kutak szolgálják a különböző igények kielégítését. A hidegvizű aknakút a strand területén kívül, a Duna-parti rézsűnél készült, és parti szűrésű, ivóvíz minőségű vizet ad. Mivel a sporttelep része az uszoda, nagy szerepe van az Elektromos Sportegyesület vízilabdacsapatának felkészítésében, s gyakran ad helyet a sportág rangos mérkőzéseinek, találkozóinak is. Melegvízü medence 1949-ben létesült, a vizet az úszómedencébe keverve, a termál- és gyermekmedencébe közvetlenül vezetik. A zuhanyokból is ez a melegvíz folyik. A fúrás rétegsorában a kiscelli középső oligocén kori agyag kb. 75 m vastagságban fordul elő. Az elhasznált vizet közvetlenül a Dunába engedik. Úgynevezett kényszerlábmosóval érik el a fürdőzők a medencét, amelyek betonból készültek, cementsimításos felülettel, műkőszegéllyel.

Naponta átlag 600 vendég használja a létesítményt. Nemcsak „elektromos” dolgozók és sportolók, de sok környékbeli is szereti és látogatja a szép kis uszodát.